ČEZ aréna Pardubice – chlouba města sportu

Při návštěvě Pardubic málokdo mine v centru města sportovně kulturní stavbu, stánek hokejistů, basketbalistů, ale i dalších sportů. Během několika málo hodin se může ČEZ aréna, jak dnes zní její oficiální název, proměnit ze „zimního stadionu“ v nezapomenutelný koncertní  sál, v příjemné výstavní prostředí, či největší šachové kolbiště na světě a podobně.
Přicházíte-li k této nepřehlédnutelné stavbě na levém břehu Labe, jistě většině návštěvníků bleskne hlavou, jaké byly počátky tohoto stánku. Abychom se mohli dozvědět, jak vznikla myšlenka a probíhal vznik a vývoj stavby na tomto místě, musíme se vrátit až do minulého století.

Pardubice ZS

 

Na počátku dvacátého století žili v Pardubicích sportovní nadšenci, kteří nechtěli zaostávat za světem. Okresní hejtman Novák, Dr. Janza, ředitel donucovací pracovny a továrníci Hübner a Opitz, v roce 1903 postavili nejprve dva tenisové dvorce pod zámkem, které mimo jiné také chtěli využívat pro bandy sport. Po neshodě se nadšenci bandy přestěhovali na Matiční jezero. Vyznavači bandy sportu Weiss , Potůček, Reinberk a jiní však stále více pošilhávali po pravém kanadském hokeji. Ten se v Pardubicích uchytil až dlouho po první světové válce. Nadšenec učitel Weiss dal dohromady partu kamarádů, kteří vybudovali nové tenisové kurty na stejném místě, které v zimě využívali pro „kanadu“. Hokeji se pomalu začalo dařit a získával si další příznivce. Přišla ale druhá světová válka a sport se pochopitelně dostal do pozadí.

Pardubice ZS

 

Po válce v Pardubicích vzniklo několik nových hokejových klubů Rapid, AFK Pardubice, HC Studánka, AFK Svítkov, a také v republice vyrostlo několik umělých ledových ploch. Pardubičtí nemohli zůstat pozadu. Z velké dřiny a poctivé práce se zrodil velký svátek. V roce 1947 před Vánocemi (20. prosince) byl slavnostně otevřen zimní stadion s umělou ledovou plochou. Okolo mantinelů byla navršena zemina, která sloužila divákům k lepšímu sledování utkání. Železná tribuna byla vybudována pouze po delší straně plochy na východní straně. Celý prostor stadionu byl ohraničen dřevěným plotem. Přibylo i umělé osvětlení. První akcí bylo Mistrovství republiky v krasobruslení. Poté se jako první ubytovalo na stadionu tehdejší nejlepší klubové mužstvo LTC Pardubice. Ještě dnes je mnoho pamětníků, kteří mohou vyprávět o nezapomenutelných momentech, kdy tehdejší správce pan Matlák upravoval po utkání ledovou plochu, kdy jezdil se sáněmi a sudem s hadrem po ledě. A což teprve když začalo sněžit! To skupina lidí musela s hrabáky stále odstraňovat sníh a vyhazovat ho za mantinel. To si dnešní ledaři, kteří jezdí na moderních rolbách, jen stěží dovedou představit.

 

Pardubice ZS

 

Jak čas běžel zimní stadion i okolí se pomalu měnilo. Doba si vyžadovala zlepšování podmínek a nová technika to umožňovala. Ve středu 12. Listopadu 1958 byla dána do provozu rozestavěná hala, která umožňovala hokejistům zahájit ligový ročník. Pracovníkům n.p. Průmstav zbývalo pouze uzavření severní části haly. Po dokončení měly Pardubice jednu z nejhezčích hal v Evropě, která sloužila v této podobě až do roku 2001. Moderní stánek v zimě nebyl využíván jen hokejisty a bruslící veřejností. Po celý rok nezahálel. V minulosti se zde například konalo mistrovství ve volejbalu, stolním tenise, ale i pravidelné Filmové festivaly. Pochopitelně nejvíce byla plocha využívána hokejisty, nemálo i krasobruslaři. Zásluhou dobrých podmínek vybojovali hokejisté v sezoně 1950/51 ligovou soutěž a o dvacet let později i mistrovský titul. Začali si také vychovávat odmalička své budoucí hráče a tak začalo být pro všechny málo místa. Hala byla obsazena od časných ranních hodin, až dlouho do noci. Proto byl 24. října 1980 slavnostně zahájen provoz druhé ledové plochy v sousedství haly.

 

Pardubice ZS

 

Vše však časem dosluhuje, a tak bylo opět nutné provést generální rekonstrukci haly. Převzetím zimního stadionu pod správu města v roce 1998 začala první část rekonstrukce ledové plochy a chladicího systému. Koncem října 1999 byla zastřešena druhá ledová plocha s celkovou rekonstrukcí. V polovině května 2001 začaly práce na přestavbě haly a jen minimum lidí věřilo, že práce budou ukončeny v rekordním čase. Skutečností bylo slavnostní zahájení provozu víceúčelové haly k 1. prosinci 2001. Na přelomu roku se pak zde konalo Mistrovství světa juniorů. Na jaře roku 2007 byla zahájena další etapa novodobé rekonstrukce kdy, převážně za plného provozu, byla dobudována západní tribuna. Do ČEZ arény se postupně stěhovaly další sporty převážně na úrovni nejvyšších národních  a mezinárodních soutěží. Dobrou reklamu dělají ve světě Pardubicím krasobruslaři i hokejisté, kteří mimo titulů Mistrů světa přidali další tři tituly Mistrů republiky. Aréna je však skvělým hostitelem i pro výstavy, kulturní programy a další.Díky zlepšenému prostředí dnes mají hokejová či basketbalová utkání, ale i koncerty největší návštěvnost v republice.  Diváky si aréna získala i službami a kvalitou zázemí. Místo malé ledové plochy, která byla ve své době raritou a později přebudována na tělocvičnu, jsou nyní prostory zázemí hokejového klubu, o patro výš najdou diváci příjemnou restauraci  s výhledem na ledovou plochu. Ve všech prostorách jsou diváci informováni o dění v aréně prostřednictvím vnitřního televizního okruhu.

Pardubice ZS

ČEZ aréna je denně využívána pro různé aktivity a kdekdo ji občanům Pardubic závidí. Díky ní dnes Pardubice mohou svým obyvatelům nabídnout špičkové a prestižní sportovní zápasy, stejně jako atraktivní a nezapomenutelné kulturní akce.  Aréna se  stala centrem sportovního, ale i společenského dění ve městě, což je důkazem toho, že peníze na její výstavbu a přestavbu nebyly vynaloženy zbytečně.