Hokejisté ve Frýdlantu mají nový krytý zimní stadion. Za 21 milionů

Na zastřešený zimní stadion se během sedmi měsíců proměnilo odkryté kluziště ve Frýdlantě. Už v příští sezoně tak odpadnou problémy s rušením hokejových zápasů v době, kdy nastane obleva a prší, nebo naopak uhodí třeskuté mrazy či přijde hustá vánice.

 

Frýdlant je pátým městem v libereckém  kraji se zastřešeným zimním stadionem.


„Na kryté hale se dodělávají poslední detaily,“ řekl Jiří Stodůlka, člen HC Frýdlant a městský radní. „Vyjde na dvacet jedna milionů korun. Více než devět milionů nám věnovalo ministerstvo školství. Zbývající peníze jsme dostali od města.“
Hokejisté doufali, že krytý stadion otevřou již loni v prosinci. „Státní dotace se ale hodně opozdila. Obdrželi jsme ji až v listopadu,“ uvedl Stodůlka. „Museli jsme ji vyčerpat do poloviny prosince, což se bohužel nedalo stihnout, a tak jsme přišli o devět set tisíc korun,“ dodal.
Led v nové hale okusí hokejisté a bruslaři poprvé letos na podzim. Podle Stodůlky se sezony prodlouží na půl roku  a led zůstane kvalitní i během tak teplé zimy, jaká panovala letos.
Hokejový stadion vydaný napospas dešti, vichřici, mrazu a sněhu se v tuzemsku nenachází už skoro nikde. Odkryté kluziště s umělým ledem vzniklo ve Frýdlantě v roce 1975.
Do moderního stadionu se vešla také tribuna asi pro 400 diváků. Budování haly zkomplikovala škvárová navážka.
„Někdy v sedmdesátých nebo možná dokonce ještě v šedesátých letech navezli na místo šest metrů vysokou vrstvu škváry,“ poznamenal Stodůlka. „Piloty s průměrem šedesát centimetrů, kam se zapouštěla ocelová konstrukce haly, se musely vrtat do dvanácti metrů místo do plánovaných šesti metrů. Stavba se o něco prodražila.“

Stadion Frýdlant

Výstavba zimního stadionu ležela na hokejovém klubu, což bylo pro jeho členy hodně těžké, protože souběžně chodili do práce a nemohli se přestat starat o své rodiny.
Malí kluci na starém ledu sotva utlačili puk
„Jsme ale šťastní, že krytou halu máme,“ upozornil Stodůlka. „Snil jsem o ní už jako malý kluk, když jsem ve Frýdlantě při hokeji moknul.“
V minulých sezonách se stávalo, že soupeři cestovali do Frýdlantu přes sto kilometrů, ale utkání se nakonec kvůli vrtochům počasí  vůbec nehrálo. Když na ledě ležel sníh nebo voda, malí kluci na něm sotva utlačili puk. „Doufám, že na Frýdlantsku se vrátí k hokeji i starší chlapi a vznikne tady tak početná liga neregistrovaných jako třeba v Lomnici nad Popelkou,“ konstatoval Stodůlka.
Frýdlantská radnice  šetřila na krytou halu od roku 2010, každý rok dávala na stranu čtyři miliony korun. Roční náklady na provoz kryté hokejové haly odhaduje Stodůlka na necelé dva miliony korun.
Město klubu poskytne dotaci 1,7 milionu korun. V Libereckém kraji  stojí zastřešené zimní stadiony v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě a v Lomnici nad Popelkou. O výstavbě kryté hokejové haly uvažuje rovněž turnovská radnice.
 
Zdroj:http://liberec.idnes.cz/stadion-bazen-hokej-hala-sport-pocasi-klub-frydl...