Hradec Králové má extraligu nadosah. Pro jsou i zastupitelé města

Hradec Králové bude s největší pravděpodobností už v září hrát hokejovou extraligu. Stěhování soutěže z Českých Budějovic je po středečním dění na jihu Čech téměř jisté. Nejdůležitější je, že pro jsou i hradečtí zastupitelé.

    Ve středu těsně po 19. hodině přiletěla do kraje zpráva, která nadchla tisíce místních hokejových fandů. Do Hradce Králové se stěhuje extraliga! Potvrdil to krach jednání českobudějovického klubu se zdejší radnicí o podpoře hokeji. O tom, zda Hradec Králové už za dva měsíce skutečně vlétne mezi elitu, budou v úterý rozhodovat už jen zastupitelé města.

    Podle průzkumu redakce MF DNES, která oslovila šéfy všech zastupitelských klubů, už je s největší pravděpodobností o blížící se jistotě rozhodnuto. Extraliga má téměř bezvýhradnou podporu i mezi politiky.

    Příslovím darovanému koni na zuby nekoukej se příští úterý budou řídit zastupitelé KSČM, Hradeckého Demokratického Klubu (HDK) a pravděpodobně rovněž TOP 09 a ODS. Také ostatní zastupitelské kluby však projektu "hokejová extraliga pro Hradec" vyjadřují mírnou podporu.

    Nejdůležitější však je, že ani jeden z osmi týmů na radnici hokejová škatulata přímo neodsoudil. Pokud se nestane nic mimořádného, městské zastupitelstvo nejvyšší soutěž přivítá s otevřenou náručí. Obavy přesto existují. Nejčastěji jde o neexistující záruky, že generální partner Jihočechů (Mountfield) nebude po radnici požadovat stále vyšší finanční podporu než současných zhruba 19 milionů korun, a také o osud současného prvoligového týmu.

    "Nejlepší by bylo, kdyby se první liga dala vložit do jakéhosi depozitáře, aby se dala kdykoli bez problému vrátit," přemýšlí Richard Nádvorník (TOP 09). "Podle mých informací je řešením pouhé zapůjčení licence," navazuje Leoš Kučera (Doma v Hradci).

    Své jednoznačné pro už dříve avizoval hradecký primátor Zdeněk Fink, jenž se v pondělí setkal s předsedou představenstva HC Mountfield Miroslavem Schönem a shodli se na oboustranném zájmu o přestěhování extraligy. "O všech majetkových záležitostech ale bude muset rozhodnout zastupitelstvo. Můj hlas je jedním ze 37," uvádí Fink, ale Kučera to vidí trochu jinou optikou: "Asi to bude velké politické gesto více stran," tvrdí.

    Českobudějovický krach potvrdil rovněž Schön: "Z naší strany jsme nyní připraveni na sto procent ke stěhování do Hradce Králové." Jednání podle jeho slov k ničemu nevedla, čekal konkrétní řešení, ale dočkal se jen návrhů. "Předpokládal jsem, že zástupci města a Budvaru se dohodnou na ukončení jejich smlouvy a s tímto výsledkem už předstoupí. Tím by se situace vyřešila. Jenže se tak nestalo," řekl dále Schön.
    Autoři: Petr Záleský , s přispěním Lukáše Marka

    Zdroj: http://hokej.idnes.cz